Wordpress Nedir & Wordpress Kullanım Alanları Nelerdir ?

Yazar: admin
0 Yorum

1 – WordPress Nedir ? – Kısaca WordPress’ Tanıyalım…

“Wordpress” internet dünyasının en pratik, en kolay kullanılabilir içerik yönetim sistemidir. Peki, içerik yönetim sistemi ne anlama gelmektedir biraz bu konuyu açalım.  İçerik kelimesinin anlamı kısaca siteniz de yayınladığınız yazılar, makaleler, resimler,videolar kısacası tüm ‘içerikler’… Yönetim Sistemi kelimesi ise, yayınladığınız bu yazıların çok kolay bir şekilde düzenlenmesi, silinmesi veya güncellenmesi işlemidir… WordPress, kendi internet sitesini açmak, kendi yazılarını paylaşmak, internet üzerinden blog yazmak isteyen herkesin kullanabileceği hızlı güvenilir ve tamamen ücretsiz hazır bir portal diyebiliriz. İndirip sitenize yüklediğiniz taktirde, tamamen masrafsız ve pratik bir şekilde site sahibi olabilirsiz 🙂 Bu arada bizde kendi sitemiz de (www.KariyerYaz.com) alt yapı olarak  WordPress kullanmaktayız.

Teorik Bilgi : Wordpress yazılım dili olarak PHP,  Veritabanı türü olarak ise MYSQL kullanmaktadır.  İnternet dünyasına yeni adım atacaklar için bu ifadeler çok fazla bir önem taşımasa bile aklınızda bulunmasında yarar var. Wordpress bir  CMS (Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi) ailesine mensup bir yazılımdır. Wordpress gibi bir çok CMS bulunmaktadır. Fakat bunların içerisin de en popüleri, en kullanışlısı ve en basiti wordpress olduğu için her zaman bu sistemin adını duyacaksınız…

2- Wordpress Kullanım Alanları Nelerdir? – Wordpress ile Neler Yapabiliriz…

WordPress ilk çıkış yıllarında ve belirli bir süre temel mantık olarak Blog sitesini amaçlamıştır. Basit bir tasarıma sahip günlük şeklindedir. Fakat zamanla adını dünyaya duyarması ve yüzbinlerin tercih etmesi nedeniyse kendi piyasasını ve çok güçlü alt yapısını oluşturmuştur. Açık kaynak kodlu olması sebebi ile herkes tarafından kolay bir şekilde kendine özel tasarım yapılabilmesi, kendine özgü eklenti ve modüller kurulabilmesi wordpress’i bam başka bir boyuta taşımıştır. Şuan wordpress sadece blog sitesi olarak değil, geniş bir portal sitesi , haber sitesi sitesi , E-ticaret (online alışveriş) sitesi, Video sitesi, emlak veya ilan sitesi hatta ve hatta  tercih ettiğiniz tema ve tasarıma göre sınırı olmayan bir hale gelmiş ve tüm sektörlerde kullanılabilir bir hal almıştır. Yapmanız gereken tek şey, açmak istediğiniz sitenin sektörüne uygun bir Wordpress Teması bulup sitenize yüklemek olacaktır. Bizler de www.KariyerYaz.com ekibi olarak ‘Wordpress Portal, Teknoloji Temaları’ isminde google’da geniş bir arama yaptık ve şuan ki kullandığımız tasarımı bulduk ardından sitemize yükleyip görünümü bir haber portalına benzettik. Sizler de internete ‘Wordpress Temaları’ yazarak canlı örneklerini görebilir ve kafanızda ki soru işaretlerini bir nebze azaltabilirsiniz..

 

3- Wordpress Neden Bu Kadar Popüler ? – Neden Wordpress kullanmalıyız…

Yukarıda belirttiğim gibi en başlıca sebebi, kolay kullanılabilir, her şekle dönüşülebilir (portal, haber sitesi, e-ticaret vs vs) ve tamamen ücretsiz olması başlıca sebepleridir. Ek olarak WordPress’in kendi sitesinden sunduğu (https://www.tr.wordpress.org/) binlerce ücretsiz tema ve binlerce ücretsiz eklenti (plugin / modül) sayesinde sitenizi istediğiniz içerikte kullanabilirsiniz.  Bunun yanında sadece wordpress kurucuları tarafından değil, Wordpress’i bilen ve biraz kod yazabilen herkes yaptığı eklenti ve temaları ücretsiz olarak paylaşmaktadır sizlerde bu temaları ve eklentileri kendi sitenize 1 dakika içerisin de entegre edebilirsiniz. Bunun için ne yazılım ne de web tasarım bilmenize gerek var… Hatta kendinize özel wordpress temanızı yapabilir ve sitenin içeriğine göre kendinize özel modülleri çok basit şekilde ekleyebilirsiniz.

Bir diğer ve en önemli unsur “Google“, tam bir wordpress aşığıdır. Yani ??? Google mühendislerinin Wordpress’e özel yaptığı eklentiler (modüller) sayesin de sitenizi Google üzerinde üst sıralarda çıkartabilir ve rakip veya benzer sitelere oranla daha çok ziyaretçi elde edebilirsiniz. Yazdığınız yazılar veya paylaştığınız içerikler özgün ve bahsettiğimiz bu modülleri kullanıyorsanız siteniz Google aramalarında çok iyi seviyelere gelebilir ve sizde amacınıza çok kısa sürede ulaşabilirsiniz..

4- Wordpress Alt Yapısını Tercih Eden Ünlü Siteler…

wordpress-kullanan-siteler

  • www.KariyerYaz.com 🙂
  • Linkidln (www.blog.linkedin.com)
  • Adobe (www.blogs.adobe.com)
  • MTV (www.mtv.com/news/movies)
  • PlayStation (www.blog.us.playstation.com)
  • CNN (www.piersmorgan.blogs.cnn.com)
  • Sözcü (www.sozcu.com.tr)
  • GittiGidiyor (www.blog.gittigidiyor.com)
  • BlackBerry (www.blogs.blackberry.com)
  • BBS (www.bbcamerica.com)

 

 

Yukarıda ki örneklere benzer alt yapı olarak Wordpress kullanan binlerce popüler site mevcut. Fakat gözüme çarpan ve paylaşmak istediğim sadece bunlar.. Tüm listeyi görmek isterseniz bu adresi kontrol edebilirsiniz (https://vip.wordpress.com/clients/)

Sende Yorum Yaz