10 Saniyede Profesyonel Wordpress Formu Oluşturun

Yazar: admin
2 Yorum

Wordpress kullanan herkes, standart iletişim formları için galiba “Contact Form 7” eklentisini kullanıyor. İsim + Telefon + Mesaj gibi çok basit formlar için sorun değil fakat; İş Başvuru Formu, İletişim Formu, Etkinlik Formu, Sipariş Formu gibi uzun ve tasarım ihtiyacı duyulan formlarda maalesef “Contact Form 7” veya benzeri eklentiler işkenceye dönüşüyor. HTML & CSS ile düzenleme yapmazsanız çok kötü duruyor. Aynı zamanda biraz uğraştırıcı. Bu dezavantajların dışında örnek formda ki gibi RESİM alanı  veya DOSYA UPLOAD alanı eklemek de sıkıntı olabiliyor. Bazen Hosting siteleri güvenlik nedeniyle engelliyor, bazen de bunu çalışır hale getirmek biraz zor olabiliyor.

İster Web siteniz için, ister web sitesinden bağımsız olarak harika formlar oluşturabilir ve bunu herkesle paylaşabilirsiniz. Sitenize entegre etme zorunluluğu yok. 3 Adımda Profesyonel form oluşturup çok kolayca sitemize nasıl entegre edebiliriz şimdi yavaş yavaş onun hakkında konuşalım. Adım adım anlatmaya çalıştım, takıldığınız veya problem yaşadığınız yer olursa konu altından sorabilirsiniz. Paylaşacağım site üzerinden sürekle/bırak / oluştur yöntemi ile kolay şekilde formu oluşturduktan sonra “Iframe” kodu ile sitenize 10 saniye de entegre edebilirsiniz. Şimdi gelelim hangi siteyi kullanacağız ve bu işlemi nasıl yapacağız adım adım görelim.

Not: AidaForm , Telefon ve tablet uyumludur. Mobil cihazlarda çok rahat bir şekilde kullanılmaktadır.

ÖRNEK FORM 


TANITIM VİDEO

Adım 1 – Aidaform Sitesine Kayıt.

 

https://aidaform.com/ adresine girip 10 saniye de üyelik oluşturun. Yukarı da yer alan resimde de görüldüğü üzere sitede hali hazırda bulunan “Geri Bildirim Formu” , “İş Başvuru Formu“, “Sipariş Formu” , “Etkinlik Formu” gibi gibi gibi bir çok konu üzerine hazır formlar bulunmakta. üyelik işleminden sonra istediğiniz tasarımı ve formu ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Değiştirmesi ve ayarlaması gerçekten çok basit seviyede.

 

Adım 2 – Form Oluşturma ve Şablon Seçimi

Siteye üye olduktan sonra size otomatik olarak panele yönlendiriyor. Yönlendirme sonrası size hazır bir çok şablon sunuyor. İş Başvuru Formu –  Sipariş Formu – İletişim Formu vs vs gibi. Bunlardan size uygun olanı seçtikten sonra resim de ki düzenleme ekranını açıyor. Her şey sürükle / bırak / oluştur mantığına dayanıyor. Sol Taraftan forma eklemek istediğiniz nesneleri seçiyorsunuz. Güzel ve geniş bir aralığı var. Text alanları, çoktan seçmeli alanlar, tarih , resim yükleme, dosya yükleme gibi onlarca nesneyi formunuza ekleyebilirsiniz.  Bunun dışında sağ tarafta renk paletleri mevcut. Resimde görüldüğü üzere en üstte yer alan mavili renk paletini seçtim ve gayet iç açıcı bir görünüm oldu.

 

Adım 3 – Form Nesnelerinin Başlıklarını Değiştirme

Form üzerine eklenen öğeler için; “Bu Alan Zorunlu mu?” – “İkon Seçimi” – “Ek Seçenekler”  – Çoktan Seçmeliye İzin Ver” gibi bir çok ayar bulunmakta. Önemli kısımlar için en üstte yer alan “Required” seçeğini açarsanız kullanıcı bunu doldurmak zorunda kalacak. Lafı çok fazla uzatıp boş yapmaya gerek yok 🙂 Wordpress i bilen, kullanan herkes bu formu hayli hayli  oluşturur kullanır. Şimdi bir sonraki adıma geçelim…

Adım 4 – Wordpress Entegresi Nasıl Olacak ?

Formu hazırladıktan sonra “AYARLAR” kısmına gelip buradan en üstteki seçeneği aktif hale getiriyoruz. Form GİZLİ mi olsun yoksa HERKESE AÇIK mı olsun.

A) Web sitesi olmayan veya web sitesine entegre etmek istemeyen arkadaşlar direk olarak bağlantı linkini ilgili kişilere gönderebilir.

B) Web sitesine entegre etmek isteyenler ise 2. seçenekte yer alan IFRAME kodunu kopyalayıp yazı içerisine eklerse form otomatik görünecektir.

Adım 5 – Başvuruları  Nasıl göreceğim  ?

Formu dolduranların tam listesi bu şekilde görünmekte.

Listeden herhangi birine tıklayınca aşağı da ki şekilde formun doldurulmuş hali geliyor

Formu dolduran kişileri ister tek tek isterseniz toplu olarak indirebiliyorsunuz. Bunun dışında tüm form sonuçlarını tek tek PDF  formatında veya EXCEL formatında veya CVS formatın da kayıt edebilirsiniz.

Aslında konunun ve sitenin wordpress ile alakası çok yok ama sonuç olarak böyle bir iletişim formunu IFRAME ile sitenize entegre etmek çok daha basit ve profesyonel. Umarım işinze yarar 🙂

Sağlıcakla kalın 🙂

2 Yorum

Murat Altınel 4 Ağustos 2019 - 16:39

özellikle iş başvuru formu için çok işime yaradı.
teşekkür ederim. Kullanmaya başladım bende.

Cevapla
Davul 2 Aralık 2021 - 01:32

Teşekkürler Şahin

Cevapla

Sende Yorum Yaz