ASP.NET Nedir? ASP.NET Giriş

Yazar: İbrahim AKUŞ
1 Yorum

Asp.Net Nedir ?

Asp.net Microsoft tarafından geliştirilen dinamik web sayfaları ve Web servisleri oluşturulmak için kullanılan teknolojidir. Asp.net .Net Framework alt kümesidir. Html ile statik sayfalar tasarlamak yerine kullanıcı etkileşimli sürekli yenilenebilen yönetilebilen dinamik sayfalar oluşturmamızı sağlar. Asp.net aslında bir dil değil çatıdır. C# ve VB.Net’ten herhangi birini bilmek Asp.net ile proje geliştirmemiz için yeteri olacaktır.

Web Uygulamaları Neden Tercih Edilir ?

Web uygulamalarının çalışması için web server üzerine geliştirdiğimiz web projesini yüklememiz yeterli olacaktır bu işlemden sonra isteyen herkes web sayfamızı ziyaret edebilir. Masaüstü uygulamalarında ise durum tam aksine kullanmak isteyen her kullanıcının bilgisayarına yüklenilmesi gerekir. Web uygulamalarını güncellemek yeni sayfalar içerik eklemek çok daha kolaydır. Diğer uygulamaların aksine web uygulamalarına erişmek için Browser yeterli olacaktır tabi internet olması gerekir.  Bir diğer avantajı ise web dışında geliştirilen uygulamaların platform bağımız olmayışıdır. Örneğin geliştirilen uygulama Windows tabanlı ise sadece bu platform üzerinde çalışacaktır ama web uygulamalarından böyle bir sorun yoktur. Kullanıcı herhangi bir browser üzerinden uygulamamıza erişebilir.

Web Uygulamaları Nasıl Çalışır ?

.NET

Asp.net server tabanlı bir web geliştirme platformudur. Kullanıcı browser üzerinden istekte bulunur server gelen bu isteğin karşılığı olan Html  üretir ve istemciye gönderir çünkü browser sadece html dilinden anlar bunun içinde bizim yazmış olduğumuz asp.net kodları html dönüştürülür.

Server tarafında Web uygulaması Microsoft Internet Information Services(IIS) altında çalışır. Internet Information Services, web uygulamasının yayınlanmasını ve çalışmasını sağlayan, istemcilerden http ve FTP üzerinden gelen talepleri Microsoft Windows sunucu tabanlı işletim sistemlerinde karşılar. Asp.Net uygulamaları geliştirmek için IIS’ e ihtiyacınız vardır. Ancak bunun için IIS’in ayarlanması gerekmektedir. İşletim sistemizde IIS varsa ve  Visual Studio .NET 2003’ü daha sonra kurduysanız, Visual Studio .NET 2003 sizin için IIS’i ayarlayacaktır ve .NET Framework’ü IIS’e yükleyecektir.

Asp.net ile web uygulaması geliştirmek için en uygun ide Visual Studio’dur. https://www.visualstudio.com/downloads/ adresinden Visual Studio indirebilirsiniz.

Asp.Net uygulaması geliştirmek için, Microsoft .Net Framework kullanılmalıyız. .Net framework’ u tüm teknolojileri bir arada toplayan platformdur. Bu platformu kullanarak masaüstü uygulamaları, web uygulamaları, web servisleri geliştirebiliriz.

 

1 Yorum

Murat Sert 29 Ekim 2016 - 01:17

yazılarınızın devamını bekliyoruz hocam 🙂

Cevapla

Sende Yorum Yaz