Microsoft .NET Nedir ?

Yazar: admin
0 Yorum

  [quote font=”arial”] Detaylı bir başlangıç yapmadan önce konuyu özetlemek gerekirse, “.Net” Microsoft tarafından geliştirilmiş bir uygulama geliştirme platformudur.[/quote]

.NET Nedir ?

Öncelikle bilinmesi gereken husus .NET bir programlama dili değil aksine birden çok programlama dilini destekleyen (C++, C#, Python, Visual Basic ve benzeri) geniş ve mevcut en profesyonel uygulama geliştirme ortamıdır.  Eski arayüzler de geliştirilen yazılım web, windows, mobil vb. herhangi bir platform için yazılır ve diğer platformlarda çalıştırılamaz durumdaydı. .Net ile bu sorunda ortadan kaldırılmıştır.

.Net ile uygulama geliştirmeye başladığınız da kullanacağınız kod yazma araçlarından Microsoft Visual Studio sizin bu yolda ki en iyi yoldaşınız olacaktır. Farklı alternatifler elbette mevcut fakat programlama dillerinin verdiği destek, Visual Studio’nun bize sunduğu kolaylık ve imkanlar ciddi anlamda iş yükünüzü düşürecek ve çok daha profesyonel bir ortamda kesin sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

.NET ile Neler Yapabilirim  &   .NET Kullanım Alanları

.Net      .NET platformuna ve ilgi alanınız olan yazılım diline hakimseniz bu iki gücü birleştirdiğiniz de harikalar yaratabilirsiniz 🙂 Öncelikle bu platformu kullanabilmek ve proje geliştirmek için “Windows” işletim sistemli bir bilgisayar üzerinde çalışmanız gerekmektedir. .Net ile masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalar ve web uygulamaları geliştirebilirsiniz. Kısacası ihtiyacınız olan tüm gereksinimi .NET tarafından karşılayabilirsiniz. Bu platform, işletim sistemi ve donanımdan daha üst seviyede taşınabilir olarak tasarlanmıştır. Buda yazılım geliştirmek isteyen kişiler adına büyük bir avantajdır..

 

.NET üzerinde uygulama geliştirmek istiyorsanız Visual Studio Programını kullanmanız gerekmektedir.  .Net platformunda kod ilk önce Microsoft Intermediate Language (Microsoft Ara Dili) olarak isimlendirilmiş dosya haline dönüştürülür bu dosya içerisinde derlenen kodların Microsoft’un standart haline getirdiği bir assembly dili haline dönüştürür. Bu ara dil de saklanan dosyalar çalıştırılmak istendiğinde ise CLR adı verilen sistem MSIL kodlarını çalıştırır.

 

Sende Yorum Yaz