Konsol Uygulaması (Yazı ve Arka Plan Renklerini Değiştirme)

Yazar: admin
0 Yorum

Konsol uygulamaları bildiğiniz üzere insanın içini karartan siyah ve küçük bir ekranda yapılmaktadır 🙂 Fakat bir kaç kod yardımı ile konsol ekranımızı renklendirmek mümkündür. Aşağıda ki örnekleri inceleyerek sizde konsol ekranınızı renklendirebilirsiniz.

Kod Kullanımı: 

// Konsol Uygulamasının Başlığını Ayarlar
Console.Title = "www.KariyerYaz.com - Konsol Uygulamaları";

// Konsolda Yazılan Yazıların Arka Plan Rengini Ayarlar.
Console.BackgroundColor = ConsoleColor.Yellow;

// Konsolda Yazılan Yazıların Metin Rengini Ayarlar.
Console.ForegroundColor = ConsoleColor.Magenta;

// Ekrana Yazı Yazdırma Metodu.
Console.WriteLine("Renkli Rüyalar Oteli");

// Konsol Ekranının Hemen Kapanmaması için kullanılır.
Console.ReadLine();

Ekran Çıktısı:

konsol-uygulamasi-renk-degistirme

Renkleri Nasıl Belirleriz ? 

Konsol ekranına vereceğiniz renkler sistem üzerinde daha önce tanımlanmıştır. “ConsoleColor” ifadesinden sonra noktaya bastığınız anda “.” size kullanabileceğiniz renkleri sistem göstermektedir. Kolaylıkla dilediğiniz rengi seçebilirsiniz. Bunu aşağıda ki ekran görüntüsü ile daha net açıklamaya çalıştım.

konsol-uygulamasi-renk-secenekleri

 

BONUS :  (Kod yazmadan Konsol Ekranının Ayalarını Değiştirme) 

Yukarıda kod yardımı ile Konsol ekranının arka plan rengini veya yazının metin rengini ayarladık. Fakat bunun dışında hiç bir kod kullanmadan da aynı işlemleri yapabilir hatta bunlara ek olarak onlarca ayarı görsel olarak da kod kullanmadan değiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey konsol ekranı açıkken konsol başlığına sağ tuş ile tıklamak ve “Özellikler” sekmesine basmak. Buradan konsol ekranı ile ilgili tüm detayları görebilirsiniz. (Yazı Fontu, Yazı Rengi, Yazıların Büyüklüğü ve Onlarca Detay).. Dilediğiniz gibi oynama yapabilirsiniz 🙂

[quote]Kırmızı Ok İşareti  ile gösterdiğim yer Konsol Ekranının Başlığıdır. Oraya Sağ Click Yapın ve Açılan Pencerede “Özellikler” sekmesine tıklayın..[/quote]

konsol-ayarlari1

[quote]Açılan Sekmede “Seçenekler” – ” Yazı Tipi” – “Yerleşim” – “Renkler” adında 4 farklı menü bulunmaktadır…[/quote]

konsolayarlari2

 

[quote]

Dilediğiniz ayarları değiştirdikten sonra “TAMAM” butonuna basarsanız Konsol Ekranınız kalıcı olarak ayarladığınız şekilde duracaktır. Yani her seferinde bu ayarları yapmanıza gerek yok.

 

[/quote]konsolayarlari3

Sende Yorum Yaz