Konsol Uygulaması (Read – ReadLine ve ReadKey Metodları)

Yazar: admin
1 Yorum

Daha önce Write() ve WriteLine() metodlarının kullanımını anlatmıştık. Bu yazımız da ise Read() –  ReadLine()  – ReadKey() metodlarının kullanımı detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.

Console.ReadLine() Kullanımı : 

ReadLine() metodu kullanıcıdan aldığımız verileri kısa bir süre için bellekte tutmamıza yarar. Tutacağımız bu verilerin türü “String” tipinden olmalı aksi gerekmektedir. Aksi halde Convert işlemi yapmamız gerekir.

Örnek:

Ekran Çıktısı: 

console-readline-kullanimi

 

Console.ReadKey Kullanımı: 

Console.ReadKey() metodu bize klavye üzerinde basılan tuşun bilgisini verir.

Örnek (Aşağıda ki kodları yazdım ve F8 tuşuna bastım. Sonucu ekran çıktısından görebilirsiniz) :

Ekran Çıktısı:

console-readkey-kullanimi

Console.Read Kullanımı:

Console.Read’in farkı ReadLine gibi string ifadeleri değil kendisine gönderilen değerin yalnızca ilk karakterini alır ve bunu ekrana o karakterin ASCII kod karşılığı ile yansıtır. Ayrıca geriye “string” değil geriye “integer” değer döndürür. Bilgisayar dilinde her bir karakterin ASCII  kod karşılığı vardır. Örneğin “a” harfinin ASCII Kod karşılığı “97” ‘dir.  Büyük “A” harfinin ASCII kod karşılığı da “65” dir. Yani büyük ve küçük harflerin ASCII kod karşılıkları farklıdır. Yalnızca harflerin değil klavye üzerinde ki her tuşun bir ASCII kod karşılığı vardır.  Örneğin  isim olarak  ŞAHİN SEZGİN bile yazsanız Read() metodu yalnızca gönderilen ifadenin ilk karakterini alır yani “Ş” harfini alır ve bunuda ekrana “Ş” olarak değil “Ş” harfinin ASCII Kod karşılığı olan değerini yazdırır.

Örnek: 

Not: Console.Read metodunun sonuna “.ToString(). ifadesinin ekledik. Bunun sebebi bir üstte belirttiğim gibi Read() motodu geriye integer değer döndürür fakat bi “ad” değişkenin string olarak tanımladık. Bundan dolayı convert işlemi yapmak zorundayız.

Ekran Çıktısı : 

console-read-kullanimi

Örnekte de görüldüğü gibi bizden sorulan isme “ahmet” değerini girdik ve ekran çıktısı olarak bize “97” verdi. Bunun sebebi Read() metodu girilen metin veya girilen bilginin yalnızca ilk karakterini hafızaya alır ve bunu da ekrana ASCII kod karşılığı ile verir.

ASCII Kod Tablosu: 

ascii-kod-tablosu-jpg

Bir üstte ki örnekte ekran çıktısı “a” harfini denemiştik ve ekrana “97” yazdırmıştı. Tabloyu kolay anlayabilmeniz için üstteki örnekte “a” harfine karşılık gelen ASCII kodu kare içine aldım.

Proje Kaynak Dosyaları :

[button color=”orange2″ link=”https://www.sahinsezgin.com/wp-content/uploads/2016/11/Read-ve-ReadLine-ReadKey-Kullanimi.rar” size=”bigger” icon=”brankic-icon-download2″]Projeyi İndir![/button]

1 Yorum

Naci 21 Mart 2020 - 16:34

çok kral adamsın Allah razı olsun

Cevapla

Sende Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.