JavaScript Nedir? || Ne İşe Yarar ? || Nerelerde Kullanılır ?

Yazar: admin
0 Yorum

JavaScript Nedir || JavaScript Dünyasına Giriş.

“JavaScript Biliyor musun?” sorusu sorulduğunda genellikle gelen bir cevap “Aaaa Java evet az biliyorum “… Yok ama o öyle değil 🙂 Java ve JavaScript’in birbiri ile hiç bir şekilde bağlantısı veya benzerliği yoktur. Biz bugün JavaScipt üzerine konuşuyor olacağız. Birbirleri ile hem kod yapısı olarak hem de alt yapı olarak çok farklılar. Konumuza dönecek olursak, JavaScript yazılım dünyasının en popüler dili haline gelmiştir. İster Back-End (Php, ASP, Java vs) yazılımcı olun, isterseniz Front-End (html,css vs) yazılımcı olun hiç fark etmez ve mutlaka “JavaScript” öğrenmeniz gerekmektedir. Kullanım amacı ise mevcut web sitelerini çok daha fonksiyonel bir hale getirmektir. “NetScape” firması tarafından piyasaya sunulan Javascript’in temelleri 1995-1997 yıllar arasında atılmıştır ve şuan ki geldiği boyut ise web yazılımcılara bambaşka bir dünya sunmuştur..

Hem Server tarafında hem de “client” tarafında çalışır. Yani direk olarak tarayıcı üzerinde çalışabilirler. Buradan çıkartacağımız sonuç, JavaScript ile çalışmak ve uygulama geliştirmek için, ASP.NET veya PHP gibi illa ki bir server, hosting veya internet bağlantısı gerekmez. Tüm tarayıcılar ile uyumluluğu vardır ve daha önemlisi yeni nesil web site ve projelerinin hepsi istisnasız olarak JavaScript kullanmıştır. JavaScript kullanmadan yapılan web siteleri veya web projelerinin genellikle hiç bir işlevi yoktur.

 

JavaScript Nerelerde ve Nasıl Kullanılır ?

Aslında giriş bölümünde bu kısmı az da olsa özetlemeye çalıştım. JavaScript “HTML” kodları ile birlikte kullanılan ve “<script>…</script>” tagları arasında yazılan bir dildir.  Eğer JavaScript kodlarının uzunluğu ve yaptığı işlev fazla ise bu javascript kodlarını daha temiz ve okunabilir bir görünüm elde etmek adına farklı bir “.js” uzantılı dosyaya da taşıyabiliriz.  Ne demek istediğimiz örnekleri inceledikce ve dersleri takip ettikçe çok daha iyi anlayacaksınız. Ağırlıklı olarak Web Projelerinde kullanılsa da bunun dışında hem Mobil Uygulama geliştirme hemde Unity 3D oyun yapımında işlevsel olarak kullanılmaktadır. Bizim makale ve eğitim içeriklerimiz ise genellikle “Web Uygulamaları” üzerine olacaktır.

<script>
   alert('Hoş geldiniz!');
</script>

JavaScript Nasıl ve Nereden Öğrenebilirim ?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var..  JavaScript çalışmaya başlamadan önce temel anlamda “HTML & CSS” bilmeniz size büyük fayda sağlayacaktır. Sonuç olarak JavaScript’de html kodları ile birlikte kullanılan bir yapı. Eğer HTML bilginiz yok ise hiç dert etmeyin maksimum 10 gün içerisin de youtube veya benzer platformlardan öğrenebilirsiniz. JavaScript konusunda gerçekten ciddi anlamda büyük bir kaynak havuzu var. Hem Türkçe hemde diğer dünya dillerin de kaynak sıkıntısı olmadan araştırıp öğrenebileceğiniz ve kolayca uygulama geliştirebileceğiniz bir yapıdadır.

Bunlar için sizlere bazı türkçe kaynak Video Online Eğitim linki paylaşabilirim;

Bonus: Javasciprt Orjinal Dökümantasyon ve Kaynağı

30 Videoluk Javasciprt Eğitim Seti (via: yakınkampus)

45 Videoluk Javasciprt Eğitim Seti (via: yazilimbilimleri)

52 Videoluk Javasciprt Eğitim Seti (via: oguzhanmemis)

 

 

Sende Yorum Yaz